top of page

Jak wybrać mieszkanie na wynajem?

Zakup mieszkania na wynajem to coraz częściej praktykowany sposób na inflację i zabezpieczenie swojego kapitału za pośrednictwem stabilnej inwestycji, która może generować stały dochód pasywny. Warunkiem powodzenia w tym zakresie jest odpowiedni wybór mieszkania na wynajem, który zagwarantuje popyt na nabytą nieruchomość. Czym się zatem kierować przy wyborze mieszkania na wynajem? Co dokładnie brać pod uwagę i na jakie mieszkanie warto postawić w takim mieście jak Poznań?


Analiza lokalnego rynku wynajmu nieruchomości


Pierwszą rzeczą, jaką należy sprawdzić przed wyborem mieszkania na wynajem, jest analiza lokalnego rynku w zakresie jego struktur, trendów i dynamiki zmian. Pozwala to ocenić opłacalność całej inwestycji i określić grupy docelowe, do których skierujemy swoją ofertę. Wszystko to jest bardzo istotne przy wyborze rodzaju mieszkania – zwłaszcza jego metrażu i rozkładu pomieszczeń.Taką analizę można przeprowadzić samodzielnie lub zlecić ją profesjonalnym analitykom, którzy ustalą, na jakie mieszkania jest aktualnie największe zapotrzebowanie i jakie są wstępne prognozy na przyszłość w tym temacie. Co należy wziąć pod uwagę przy takiej analizie?


  • lokalizację mieszkania

  • pobliską infrastrukturę – jej aktualny stan oraz inwestycje i zmiany planowane w przyszłości

  • liczbę ofert wynajmu mieszkań na lokalnym rynku / w danej lokalizacji

  • ceny mieszkań oferowanych na wynajem (ile wynosi czynsz)

  • na jakie mieszkania na wynajem jest zapotrzebowanie w danym regionie


Wszystkie powyższe informacje dają wgląd w aktualną sytuację na lokalnym rynku wynajmu nieruchomości. Przykładowo w Poznaniu dominują trendy małych (30-50 mkw) i średnich (od 50-65 mkw) metraży. Zaledwie około 20 procent poszukujących ogląda się za mieszkaniami powyżej 65 mkw – trend ten utrzymuje się zwłaszcza w centrum miasta.


Co ciekawe, dla wielu osób bardzo istotna jest bliskość terenów zielonych. Dlatego i ten aspekt powinien być brany pod uwagę – czy blisko są parki, tereny zielone, akweny itp. Wszystkie te warunki spełniają mieszkania dostępne w ofercie Kapitanatu Garbary 102, gdzie znaleźć można dużą liczbę mieszkań o małym i średnim metrażu, a także większe mieszkania – powyżej 65 mkw, które zlokalizowane są w pobliżu parków, w tym największego parku w Poznaniu – Cytadeli, a także rzeki Warty i Jeziora Maltańskiego.Grupa docelowa – komu będziesz wynajmował mieszkanie


Po przeprowadzonym rozeznaniu można dostrzec, na jakie mieszkania jest w danym mieście i lokalizacji największy popyt. Nie znaczy to jednak, że istnieje tylko jedna grupa docelowa, która ten popyt generuje. Na przykładzie Poznania widać doskonale, że zapotrzebowanie na mieszkania na wynajem generują zarówno studenci (Poznań to największy ośrodek akademicki i naukowy Wielkopolski), jak i single czy pary. Rzadziej są to pary z dzieckiem, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze mieszkania kupowanego z myślą o wynajmie.


Patrząc na zapotrzebowanie jasne jest, że nie ma tutaj co przesadzać z jego metrażem. Biorąc bowiem pod uwagę charakterystykę rynku wynajmu w Poznaniu, największą grupę docelową będą stanowić właśnie studenci, single oraz pary – czyli grupa docelowa, która szuka raczej mniejszych i tańszych mieszkań na wynajem.


Jak wybrać mieszkanie na wynajem – metraż, układ, piętro


Tym, na co zwracają uwagę najemcy podczas szukania mieszkania – obok wysokości czynszu – jest liczba pokoi, metraż mieszkania, piętro na jakim jest ono usytuowane oraz rozkład pomieszczeń. I tutaj warto pamiętać o tym, że praktycznie większość tych kryteriów pokrywa się z konkretną grupą docelową, dla której szykujemy swoje mieszkanie na wynajem. Piętro mieszkania największe znaczenie ma w budynkach bez windy. Wtedy szczególną popularnością cieszy się pierwsze i drugie piętro.


W nowoczesnych obiektach, takich jak Kapitanat Garbary, w których do dyspozycji mieszkańców są wygodne windy, nie stanowi to tak istotnego elementu – a im wyżej, tym lepsze widoki na panoramę miasta, Cytadelę lub rzekę. Warto tutaj jeszcze zaznaczyć, że dużym zainteresowaniem cieszą się również mieszkania wyposażone w balkon czy taras.


Mieszkania na wynajem dla studentów i singli


Mieszkania dedykowane na wynajem studentom mogą mieć dwie formy. Pierwsza to mieszkania jednopokojowe, czyli niewielkie kawalerki, które świetnie nadadzą się dla studenta poszukującego samodzielnego, ale niewielkiego, a tym samym nieco tańszego mieszkania na wynajem. Takie mieszkanie o powierzchni do 40 mkw będzie również doskonałą opcją dla singli czy par, które nie potrzebują zbyt dużej przestrzeni. Przy czym mieszkania o takim metrażu również mogą mieć więcej niż 1 pokój, wszystko zależy od jego rozplanowania. Przykładowo Kapitanat Garbary ma w swojej ofercie kilkanaście 2-pokojowych mieszkań o powierzchni do 39 mkw.Mieszkania na wynajem dla par


Metraż mieszkania na wynajem dla par to dość zróżnicowana kwestia. Niektóre pary zadowolą się kawalerką o metrażu trzydziestu kilku metrów, inne będą potrzebować dwóch pokojów, a jeszcze inne większej przestrzeni – np. 50 mkw. Tutaj duże znaczenie ma tryb życia, jaki dana para prowadzi. Jeśli dużo czasu spędzają w pracy, to wystarczające będzie mniejsze mieszkanie. Ale jeśli przykładowo pracują zdalnie, wtedy oddzielne pokoje będą raczej koniecznością. Kompromisem w takich sytuacjach są często mniejsze dwupokojowe mieszkania.


Standard mieszkania na wynajem – to też się liczy!


Już dawno minęły czasy, kiedy najemcy mieszkań nie przywiązywali tak dużej uwagi do standardu ich wykończenia. Aktualnie jest to jeden z istotnych wyznaczników. Nowe inwestycje stają się tym samym bardziej konkurencyjne na rynku wynajmu, ponieważ przy podobnych cenach, oferują wysoki standard wykończenia mieszkań, co w połączeniu z dogodną lokalizacją, jest czynnikiem sprzyjającym powodzeniu na rynku wynajmu nieruchomości.


Kapitanat Garbary obok świetnej lokalizacji i szerokiej oferty mieszkań o zróżnicowanym metrażu i liczbie pokoi, oferuje również takie udogodnienia jak lobby, winda, mieszkania z balkonami i tarasami, a także komórki lokatorskie, co znacząco zwiększa atrakcyjność nieruchomości w oczach najemców.

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page