top of page

Jaki metraż mieszkania wybrać?

Lokalizacja i metraż mieszkania są niezaprzeczalnie najważniejszymi kwestiami, na które zwracamy uwagę przy jego zakupie. Ta druga jest jednak nieco bardziej skomplikowana, zwłaszcza wtedy, gdy w danej lokalizacji mamy do wyboru mieszkania o różnym metrażu i nie wiemy tak do końca, na co się zdecydować. Jaki metraż mieszkania wybrać w takiej sytuacji? I jakie czynniki przy wyborze metrażu mieszkania warto wziąć pod uwagę?Wybór metrażu mieszkania


Nowoczesne inwestycje deweloperskie charakteryzują się sporym zróżnicowaniem pod względem powierzchni oferowanych mieszkań i lokali. Kapitanat Garbary oferuje przykładowo mieszkania o metrażu od 31,88 do 95,89 mkw. I nie dzieje się tak bez powodu. Mieszkanie jest przecież miejscem, które ma być jak najbardziej funkcjonalne i zapewnić jak najwyższy komfort mieszkańcom, jednak pod pojęciem komfortu dla różnych osób będzie kryć się coś zupełnie innego.


Znaczenie ma tutaj zarówno tryb naszego życia, jak i nasze indywidualne potrzeby. Jedni doskonale odnajdą się w mniejszej przestrzeni, natomiast inni z różnych względów potrzebują jej o wiele więcej. Nie wspominając już o cenie, ponieważ zazwyczaj to ona determinuje ostateczny wybór – wiadomo, że im większe mieszkanie, tym jest droższe. Przy czym zakres dostępnych metraży jest na tyle zróżnicowany, że można z powodzeniem znaleźć coś, co będzie pasować inwestorowi pod względem budżetowym i metrażowym.Metraż mieszkania – co brać pod uwagę przy wyborze?


To jaki metraż mieszkania w danej sytuacji będzie dla nas najbardziej odpowiedni, zależy przede wszystkim od tego, jakie są nasze aktualne potrzeby i na jakim etapie życia jesteśmy oraz jakie dalekosiężne plany mamy odnośnie zakupionego mieszkania. Dla singli i studentów wystarczająca może być niewielka kawalerka, chociaż nie w każdym przypadku. Pary i rodziny z dziećmi będą potrzebować więcej przestrzeni. Jeszcze inaczej trzeba spojrzeć na metraż mieszkania kupowanego z myślą o jego wynajmie.


O tym, jaki metraż mieszkania będzie dla nas najlepszy, decyduje:

  • Liczba mieszkańców – dla singli wystarczy mniejsza powierzchnia niż dla par lub rodzin. Przy czym inny metraż mieszkania będzie odpowiedni dla rodziny z jednym dzieckiem, a inny dla rodziny 4-osobowej czy większej. Optymalnym metrażem dla rodzin 2+1 będzie już 40-50 mkw. Natomiast dla rodzin 2+2 wystarczającą powierzchnię do życia zapewni mieszkanie o metrażu 70-90 mkw.

  • Tryb życia – jeśli spędzamy w mieszkaniu mało czasu i nie prowadzimy zbyt towarzyskiego życia, czyli nie zbyt często organizujemy spotkania w większym gronie czy oferujemy nocleg rodzinie / przyjaciołom, wystarczająca będzie niewielka kawalerka, w innym przypadku warto rozważyć większy metraż mieszkania i opcję dwupokojową.

  • Nawyki i osobiste preferencje – podobnie jest w przypadku osobistych preferencji i nawyków. Jeśli lubimy gromadzić dużo rzeczy, to również trzeba to uwzględnić przy wyborze metrażu mieszkania. Jeśli mieszkamy z kimś, ale mamy potrzebę pobycia sam na sam lub pracujemy zdalnie, to również należy rozważyć większy metraż mieszkania z większą liczbą pomieszczeń. Natomiast w przypadku par, które lubią wspólnie spędzać czas nawet niewielka kawalerka może okazać się w pełni komfortowym rozwiązaniem.

  • Plany na przyszłość – znaczenie ma również to, z jakim nastawieniem kupujemy mieszkanie. Jeśli teraz jesteśmy singlami lub parą bez dzieci, ale planujemy założenie lub powiększenie rodziny, a nie chcemy w ciągu kilku najbliższych lat zmieniać mieszkania, to dobrym wyborem będzie zakup tego większego, które sprosta potrzebom powiększającej się rodziny.


W przypadku wyboru metrażu mieszkania ważną kwestią jest również jego przeznaczenie, czyli to, czy kupujemy je dla siebie, czy z myślą o jego wynajmie.Jaki metraż mieszkania na wynajem?


Inwestycja w mieszkanie na wynajem pod względem metrażu powinna być dostosowana do grupy, do której będzie kierowana oferta. Przykładowo:

wynajem mieszkania studentom – zazwyczaj jest tak, że studenci wynajmują mieszkanie wspólnie, co pozwala obniżyć koszty wynajmu. Dlatego sprawdzić się może w takiej sytuacji 2-3 pokojowe mieszkanie o metrażu 35-50 mkw. Przy czym zauważalny jest wzrost zainteresowania studentów mniejszymi kawalerkami, warto zatem przed podjęciem decyzji zrobić wcześniejsze rozpoznanie na lokalnym rynku wynajmu.


  • wynajem mieszkania dla singli – można tutaj postawić na mieszkanie o mniejszym metrażu, oscylującym w granicach 25-35 mkw, w tym kawalerki.

  • wynajem dla par / rodzin – tutaj najlepiej sprawdzają się dwupokojowe mieszkania o metrażu 40-50 mkw.


Metraż mieszkania to nie wszystko


Co prawda metraż mieszkania to przestrzeń, jaką będziemy dysponować, nie jest to jednak jedyny wyznacznik komfortu życia. Ważny jest również rozkład mieszkania, co wpływa na jego funkcjonalność. Dzięki temu nawet mniejszy metraż może okazać się całkiem komfortowy w codziennym życiu. Wybierając mieszkanie, warto zatem skupiać się nie tylko na samym metrażu, ale również na liczbie pokoi i układzie pomieszczeń, co bardzo często ma o wiele większy wpływ na komfort życia niż sam metraż mieszkania.


Mieszkania w Kapitanacie Garbary charakteryzują się nie tylko zróżnicowanym metrażem, ale również możliwością realizacji indywidualnych rozwiązań z zakresu kształtowania ich układu. Najmniejsze, jak i te większe oraz największe mieszkania dają tym samym wiele możliwości personalizacji, gwarantując pełne dostosowanie do potrzeb inwestorów zarówno pod względem metrażu mieszkania, jak i ich funkcjonalnego rozkładu.

コメント


コメント機能がオフになっています。
bottom of page