top of page

Mixed-use – czym są budynki mixed use?

Nowoczesne koncepcje planowania przestrzeni – zwłaszcza tej miejskiej, która jest ze swojej natury coraz trudniejsza do zagospodarowania – zakładają jak największy komfort jej użytkowania. Na tej bazie zrodziły się projekty budynków mixed-use, które mają zapewniać użytkownikom i mieszkańcom maksimum wygody w jak największej liczbie aspektów związanych z codziennym życiem i funkcjonowaniem. Co dokładnie kryje się pod pojęciem budynków mixed-use? Na czym polega ich idea i co dają takie obiekty?


Mixed-use – budynki, kompleksy, przestrzenie

Świat podlega ciągłej transformacji i tak samo jest ze społeczeństwem oraz jego potrzebami. Przestrzeń, w której żyjemy, również musi ewoluować, a efektem tych zmian są budynki mixed-use. Pod pojęciem tym kryje się kilka istotnych aspektów, których podstawowym wyznacznikiem jest elastyczność i adaptacja do zmieniających się warunków, okoliczności i potrzeb.


W ogólnym zarysie koncepcja mixed-use dotyczy wielofunkcyjności otaczającej nas przestrzeni. Chodzi tutaj o takie jej projektowanie i zagospodarowanie, aby była jak najwygodniejsza dla użytkowników i zapewniała im szybki i łatwy dostęp do wszystkiego, czego można na co dzień potrzebować. W sensie planowania urbanistycznego przejawia się przede wszystkim w postaci wielofunkcyjnych kompleksów, które obok przestrzeni do życia w postaci mieszkań, zapewniają również inne przestrzenie związane z pracą, zakupami, korzystaniem z różnego rodzaju usług czy odpoczynkiem.Budynki mixed-use mogą bowiem łączyć różne funkcje. Najczęściej są to kompleksy mieszkalno-biurowo, handlowo-usługowe ze strefami rekreacyjno-wypoczynkowymi, a także zielenią, placami zabaw i skwerami. Zdarzają się i takie, które łączą funkcje kulturalne, handlowo-usługowe czy biurowe – czego doskonałym przykładem jest sala koncertowa Cavatina Hall w Bielsku-Białej, która jako obiekt wielofunkcyjny oferuje profesjonalną przestrzeń koncertową i biurową.


Budynki mixed-use w praktyce

Wielofunkcyjne budynki mixed-use są strategicznym rozwiązaniem, które zmienia oblicze współczesnych miast. Nie jest dla nikogo tajemnicą, że ciasna miejska zabudowa zorganizowana w sposób jednorodny jest uciążliwa. Wymusza bowiem przemieszczanie się mieszkańców na większe odległości w celu realizacji podstawowych potrzeb. W ten sposób powstają korki, a mieszkańcy miast tracą na dojazdy cenny czas i pieniądze.


Budynki mixed-use skutecznie rozwiązują ten problem. Są one jednym z elementów charakterystycznych dla idei 15-minutowych miast, dzięki którym w zasięgu 15-minutowego spaceru jesteśmy w stanie załatwić większość codziennych spraw. Tego typu obiekty mogą mieć różną postać:

  • kompleks kilku budynków mixed-use

  • jeden wielofunkcyjny obiekt

  • organizacja większej przestrzeni w formacie mixed-use (np. całe dzielnice w formie 15-minutowego miasta)


Możliwości kształtowania przestrzeni z zastosowaniem mixed-use są tak naprawdę nieograniczone. A funkcjonalność, jaką gwarantuje ta koncepcja, całkowicie zmienia postrzeganie życia w mieście, a nawet życia w ogóle. Wiele tego typu obiektów łączy funkcję mieszkalną, biurową, restauracyjną, rekreacyjną i hotelową. W takich kompleksach organizowane są profesjonalne siłownie, baseny, sauny, biura coworkingowe, sale konferencyjne i szereg innych udogodnień. Jest to zatem wielowymiarowy i niezwykle kompleksowy sposób kształtowania przestrzeni, który całkowicie zmienia sposób naszego funkcjonowania.Jakie są zalety budynków mixed-use?

Wielofunkcyjność budynków mixed use niesie ze sobą szereg korzyści. Przy czym dotyczą one nie tylko samych mieszkańców czy użytkowników, ale w szerszym aspekcie całej przestrzeni i środowiska naturalnego.

Zalety budynków mixed-use:

  • wielofunkcyjność

  • bliskość do sklepów, usług, gastronomii, pracy

  • oszczędność czasu i pieniędzy (brak konieczności przemieszczania się w celu zaspokojenia podstawowych życiowych potrzeb)

  • możliwość zacieśniania relacji sąsiedzkich (przestrzenie wspólne, skwery, place zabaw, parki, restauracje, kawiarnie, siłownie)

  • mniejsze natężenie ruchu, czyli sprawniejsza komunikacja miejska

  • funkcjonalne zagospodarowanie miejskiej przestrzeni


Obiekty mixed-use pozwalają tworzyć niezwykle praktyczny i harmonijny miejski ekosystem, umożliwiając lokalnej społeczności w pełni komfortowe życie. Tego typu budynki mogą być budowane od podstaw lub powstawać na drodze rewitalizacji już istniejących obiektów. Pozwala to na przywrócenie miastu funkcjonalnej przestrzeni, bez konieczności zacieśniania jego zabudowy.

Trzeba również zwrócić uwagę na wartość takiej nieruchomości. Budynki mixed-use ze względu na swoją wielofunkcyjność są niezwykle atrakcyjne, tym samym mieszkania czy lokale dostępne w takich obiektach cieszą się dużym zainteresowaniem, stanowiąc opłacalną i bezpieczną formę inwestycji.


Obiekty mixed-use w Poznaniu

Poznań to miasto, które stale się rozwija i nie boi się nowoczesnych idei czy trendów. Dzięki temu może zaliczyć się do grona miejsc, które już w praktyce korzystają z koncepcji mixed-use. Jedną z pierwszych dużych inwestycji mixed-use nie tylko w Poznaniu, ale także w kraju, jest poznański Stary Browar. Do tego typu obiektów zaliczyć można również Nowy Rynek. Kapitanat Garbary także wpisuje się w koncepcję mixed-use, na parterze znajdują się bowiem lokale usługowe, a na wyższych kondygnacjach rozległe tarasy pozwalające na stworzenie stref zieleni.


Inwestycje mixed-use to przyszłość zagospodarowania przestrzeni nie tylko miejskiej, ale również podmiejskiej. Wygodny i szybki dostęp do wszystkich niezbędnych udogodnień znacząco ułatwia komfort życia, dając więcej czasu na budowanie relacji i realizację swoich pasji czy po prostu cieszenie się spokojem. Obiekty mixed-use to również gwarancja zmniejszenia ruchu w miastach, co przyczynia się do zdrowszego i bardziej przyjaznego środowiska.Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page