top of page

Jak nowe przepisy i regulacje prawne wpływają na budowę - kawalerki




Rynek nieruchomości w Polsce w ostatnich latach rozwija się bardzo dynamicznie, co ma wpływ na segment budownictwa mieszkaniowego. Najmniejsze dostępne mieszkania - kawalerki zyskały na popularności, stając się atrakcyjną opcją zarówno dla inwestorów, jak i osób poszukujących pierwszego lokum. Ze względu na pojawiające się trendy wydzielania bardzo małych przestrzeni w nowoczesnych budynkach, pojawiła się potrzeba dostosowania przepisów i regulacji prawnych, zabezpieczających interes kupującego. Wprowadzanie nowych standardów w planowaniu przestrzennym, wymagania dotyczące powierzchni użytkowej, a także zmiany w zasadach projektowania i budownictwa to tylko niektóre z aspektów, które wpływają na kształtowanie rynku. W niniejszym artykule przyjrzymy się, co zmieni się na rynku , jakie wyzwania stawiane są przed deweloperami oraz jakie szanse otwierają przed przyszłymi właścicielami nowoczesnych mieszkań.


Jaki metraż najczęściej mają kawalerki?

Kawalerka to niewielkie mieszkanie, które zazwyczaj składa się z jednego pokoju pełniącego funkcję salonu, sypialni połączona z aneksem kuchennym oraz oddzielnej łazienki. Metraż kawalerek najczęściej waha się od około 25 do 45 metrów kwadratowych. Oczywiście na rynku można znaleźć zarówno mniejsze, jak i większe kawalerki, jednak te w podanym zakresie są najbardziej popularne, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie przestrzeń mieszkaniowa bywa ograniczona. Rozmiar takiego mieszkania jest zazwyczaj optymalny dla jednej osoby lub pary, która ceni sobie kompaktowe i funkcjonalne rozwiązania.


Mieszkania dostępne w ofercie Kapitanat Garbary spełniają wszelkie wymogi prawne., Poszukując mieszkania skrojonego „na miarę” warto zapoznać się z ofertą – w sprzedaży są mieszkania 1-pokojowe o powierzchni od 31,67m do 57,43m. Każde wnętrze to funkcjonalna przestrzeń, którą idealnie dopasujesz do swoich potrzeb. Skontaktuj się z naszym biurem sprzedaży i odkryj możliwości, które oferuje mieszkanie w centrum miasta.





Czym jest mikrokawalerka?

Mikrokawalerka to mieszkanie o bardzo niewielkim metrażu, często niższym niż standardowe kawalerki. Zwykle mają powierzchnię poniżej 20 metrów kwadratowych, a w niektórych przypadkach mogą być nawet bardziej kompaktowe. Mikrokawalerki są projektowane z myślą o maksymalnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni, co często wymaga zastosowania kreatywnych rozwiązań architektonicznych i meblarskich, takich jak składane łóżka, wielofunkcyjne meble czy wbudowane schowki.


Prawo ograniczające budowę mikrokawalerek - nowe przepisy

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Technologii z 27 października 2023 r., zmieniające rozporządzenie dotyczącą warunków technicznych dla budynków i ich usytuowania (Dz.U.2024.474), nowe lokale użytkowe co do zasady muszą mieć powierzchnię użytkową wynoszącą co najmniej 25 m², analogicznie jak lokale mieszkalne.


Od 1 sierpnia 2024 r. dopuszczalna jest budowa mniejszych lokali użytkowych (poniżej 25 m²) jedynie wtedy, gdy zostaną one zlokalizowane na pierwszej lub drugiej kondygnacji nadziemnej i będą miały bezpośrednie wejście z zewnątrz budynku. Ograniczenie dotyczące minimalnego metrażu nie będzie obowiązywało w przypadku budynków zamieszkania zbiorowego oraz domów jednorodzinnych, w których znajduje się lokal użytkowy. Przepisy te nie mają mocy wstecznej, co oznacza, że nie obejmują inwestycji, dla których pozwolenie na budowę zostało wydane przed 1 sierpnia 2024 roku.


Mikrokawalerki pozostaną dostępne na rynku, a sprzedaż lokali użytkowych o powierzchni poniżej 25 m², które powstały przed wejściem w życie nowych, nadal będzie dozwolona. Rozporządzenie nie odnosi się bowiem do kwestii obrotu nieruchomościami – jego przepisy mają zastosowanie wyłącznie do projektowania, budowy, przebudowy oraz zmiany sposobu użytkowania budynków.





Co jeszcze zmienia się w przepisach?

Ustawodawca bardzo poważnie traktuje tematy związane z mieszkalnictwem. Z tego powodu nowe przepisy obejmują nie tylko minimalną powierzchnię lokali użytkowych, ale także inne aspekty urbanistyczne.


Najważniejsze zmiany w regulacjach:

  • Większa odległość budynków od granic działek – dla budynków wielorodzinnych minimalny dystans zwiększono do 5 m (wcześniej wynosił 3 m dla ścian bez okien i drzwi oraz 4 m dla ścian z oknami i drzwiami).

  • Bezpieczna odległość od obiektów przemysłowych – budynki mieszkalne muszą znajdować się co najmniej 30 m od hal produkcyjnych i magazynowych o powierzchni przekraczającej 1000 m².

  • Obowiązkowe place zabaw i strefy rekreacyjne – dla osiedli i budynków wielorodzinnych z więcej niż 20 mieszkaniami wymagane są tereny rekreacyjne. W przypadku placów zabaw obowiązują konkretne normy:

    • 1 m² na każde mieszkanie w budynkach liczących od 21 do 50 lokali,

    • minimum 50 m² przy inwestycjach z 101–300 mieszkaniami (co najmniej 0,5 m² na lokal),

    • co najmniej 200 m² na osiedlach liczących powyżej 300 mieszkań.

  • Lepsza organizacja miejsc parkingowych – stanowiska dla osób z niepełnosprawnościami mogą stanowić maksymalnie 6% wszystkich miejsc postojowych


Kawalerka to doskonałe rozwiązanie w kontekście lokaty kapitału inwestycyjnego, jak i perfekcyjna przestrzeń do życia i pracy w myśl zasady minimalizmu i elegancji. Funkcjonalnie zaprojektowana kawalerka to odpowiedź na wszelkie potrzeby. Jeśli lubisz życie z nurtem miasta, sprawdź ofertę na stronie: https://mieszkania.kapitanatgarbary.pl/  i wybierz najlepsze mieszkanie dla siebie.



 

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page