top of page

Wartostrada – co to jest?

Jedną z ciekawszych inwestycji Poznania, która przyczyniła się do popularyzacji aktywności i przebywania na łonie natury, jest Wartostrada, czyli trasa rowerowa biegnąca wzdłuż rzeki Warty. Projekt jest realizowany od 2011 roku. Wartostrada dzieli się na odcinki, które systematycznie były oddawane do użytku. Dzisiaj poznaniacy mogą korzystać z komfortowej infrastruktury, umożliwiającej jazdę na rowerze, rolkach czy wygodne spacerowanie z wózkiem przez jedne z najpiękniejszych rejonów w dolinie rzeki Warty. Wjazd na Wartostradę znajduje się zaledwie 80 metrów od Kapitanatu Garbary 102. Co jeszcze warto wiedzieć o tej wyjątkowej atrakcji Poznania?Ile kilometrów ma Wartostrada? Jak narodził się projekt?


Aktualnie Wartostrada w postaci dwóch tras biegnących po obu brzegach Warty ma około 13 kilometrów długości. Sam projekt trasy rowerowej wzdłuż Warty wyszedł z inicjatywy mieszkańców Poznania, a dokładniej społeczności Winograd. Z tego też powodu pierwszy odcinek Wartostrady oddany do użytku biegł wzdłuż ul. Szelągowskiej do ul. Garbary. Fundusze na inwestycję były pozyskiwane m. in. z Poznańskiego Funduszu Obywatelskiego, gdzie to mieszkańcy na drodze glosowania decydowali o takim przeznaczeniu środków.


Pozytywny odzew mieszkańców na rewitalizację terenów Warty i zainteresowanie dostępnością nowych plenerów popchnął władze miasta do realizacji dalszych odcinków Wartostrady, co zaowocowało stworzeniem niezwykle ciekawej trasy pieszo-rowerowej.W efekcie miasto zyskało wspaniałą infrastrukturę do rekreacji, gdzie praktycznie w centrum jednej z największych metropolii Polski, można przemieszczać się na rowerze w przyjemnym i naturalnym otoczeniu, wśród nadwarciańskiej przyrody. Wartostrada pozwala na wygodne przejechanie z południowej do zachodniej części miasta, biegnąc częściowo również w niedalekiej odległości od Starego Rynku – jest to wspaniała przestrzeń dla pasjonatów jazdy na rowerze czy pieszych wędrówek, z której radość mogą czerpać również mieszkańcy Kapitanatu Garbary 102.


Gdzie się zaczyna Wartostrada?


Szlak rowerowy Wartostrady dzieli się na 10 odcinków. Trasa biegnie po obu stronach Warty na odcinku pomiędzy Mostem Lecha na północy a Mostem Przemysła I na południu. Wartostrada od południowo-zachodniej strony łączy się z Nadwarciańskim Szlakiem Rowerowym. Od strony północnej Wartostrada wschodnia przy moście Św. Rocha odbija w kierunku Cybiny (prawy dopływ Warty), kończąc się na wysokości parku ks. Tadeusza Krischke.


Trasy Wartostrady są systematycznie powiększane, pojawiają się nowe łączniki, a niektóre fragmenty są przebudowywane i wyposażane w dodatkową czy nowszą infrastrukturę, taką jak oświetlenie, monitoring czy mała architektura. Trasa w wielu miejscach łączy się z innymi miejskimi ścieżkami rowerowymi, co pozwala na wjechanie na nią z różnych części miasta.Infrastruktura Wartostrady


Na infrastrukturę Wartostrady składają się nie tylko trasy rowerowe i piesze o bitumicznej powierzchni, w niektórych rejonach przygotowane zostało również specjalne szutrowe pobocze dla biegaczy. Oprócz tego znajdują się tam również:


 • Elementy małej architektury – takie jak ławki, stojaki na rowery, wiaty rowerowe – obiekty Bike&Ride (parkuj i jedź) umożliwiające pozostawienie roweru i skorzystanie z innego środka transportu (np. autobus miejski).

 • Liczniki rowerowe – urządzenia, które rejestrują liczbę rowerów poruszających się po trasach rowerowych w Poznaniu. Na Wartostradzie licznik rowerowy znajduje się przy Parku Stare Koryto Warty (Wartostrada Zach.) i przy Czil Beach Bar – Plaża Rataje (Wartostrada Wsch.)

 • Oświetlenie i monitoring – infrastruktura Wartostrady na danych odcinkach wyposażona jest również w oświetlenie i monitoring wizyjny.


Atrakcje na trasie Wartostrady


Na trasie Wartostrady znajduje się wiele ciekawych obiektów i miejsc, które można odwiedzić, po zachodniej stronie będzie do przede wszystkim:

 • Plaża Miejska na Szelągu

 • Park Szelągowski

 • Wodospad Szeląg

 • Park Cytadela

 • Ruiny Śluzy Fortecznej na Warcie z XIX w.

 • Stary Port

 • Park Stare Koryto Warty

 • Park Tadeusza Mazowieckiego

 • Plaża Wilda


Wschodnia Wartostrada – atrakcje:


 • Park ks. Tadeusza Kirschke

 • Graffiti przy Wartostradzie

 • Jezioro Maltańskie / Park Tysiąclecia

 • Brama Poznania Interaktywne muzeum historii lokalnej

 • Siłownia zewnętrzna (na wysokości parku Kurpińskiego)

 • CZIL Beach Bar Plaża Rataje

 • Staw w Parku nad Wodą


Wartostrada a Kapitanat Garbary 102


Wartostradę Zachód od Kapitanatu Garbary 102 dzieli zaledwie 80 metrów, czyli około minuta drogi. Można na nią wjechać z ul Szyperskiej lub bezpośrednio z ul. Garbary na wysokości Parku Cytadela (przy zjeździe na ul. Szelągowską). Warto również wspomnieć o tym, że władze miasta planują dalszy rozwój nadwarciańskiej infrastruktury rekreacyjnej, dzięki czemu w przyszłości teren będzie jeszcze bardziej urozmaicony – możliwe, że pojawią się na nim bulwary oraz inne udogodnienia i atrakcje.

コメント


コメント機能がオフになっています。
bottom of page